Rynek walutowy czeka dziś na decyzję Fed i nowe prognozy makroekonomiczne

Ciekawie zaczyna wyglądać tygodniowy koszyk złotego. Jak podkreśla Sawicki, spadek kursu euro poniżej 0,97 euro wypycha kurs dolara w regiony 5 zł. Z kolei “w przypadku brytyjskiej waluty może nie obejść się bez odsieczy ze strony Banku Anglii, który może zdecydować się na nadzwyczajne podwyżki stóp procentowych lub interwencje walutowe”. Jeszcze w czerwcowej edycji prognoz walutowych większość rynkowych analityków zakładała, że na koniec 2022 roku kurs złotego nie przekroczy poziomu 4,60 zł, by w przyszłym roku obniżyć się do 4,50 zł. Już wtedy nie był to scenariusz zbyt optymistyczny. Zakładał bowiem, że kurs euro nie powróci do przedcovidowych wartości (czyli poniżej 4,35 zł) w całym horyzoncie prognozy.

rynek walutowy prognozy

Notowania historyczne, choćby te z ostatnich 2 lat, pokazują, że rynek znajduje się w fazie paniki i nie jest to dobry moment na zakup tych walut. Miej jednak na uwadze, że za ostatnie szalone wzrosty ich kursów odpowiada niezwykle istotne wydarzenie, które w przyszłości może jeszcze sprzyjać osłabianiu się polskiego złotego. Euro za polskie złote, to zysk osiągniesz w sytuacji, gdy kurs EUR/PLN wzrośnie (waluta europejska umocni się względem złotego) powyżej poziomu, przy którym dokonywałeś transakcji. Gdy natomiast kurs EUR/PLN spadnie (złoty umocni się wobec euro) poniżej tego poziomu, Twoja inwestycja przyniesie stratę. Oczywiście faktyczne zyski i straty pojawią się dopiero, jeśli zdecydujesz się zamknąć swoją pozycję, czyli w tym przypadku wymienić euro na polskie złote. Analityk pragnący w marcu trafnie zaprognozować kurs złotego na koniec września musiałby poprawnie przewidzieć całą sekwencję powyższych reakcji rynkowych.

To powinno oznaczać, że większość walut może nadal osiągać dobre wyniki poprzez silniejsze inwestycje biznesowe. Dolar amerykański jest najważniejszą walutą rezerwową i transakcyjną, która zdominowała globalny handel, ale również rynek długu czy instrumentów pochodnych. W dolarach wyceniane są najważniejsze aktywa i towary, a także przechowywana jest część stałych rezerw banków centralnych z całego świata (zgodnie z danymi MFW globalne rezerwy dolarowe wynoszą blisko 60%). Dominującą pozycję dolara potwierdza też fakt, że kraje takie jak Salwador czy Ekwador nadały mu status swojej oficjalnej waluty urzędowej.

Cezary Głuch, czyli Trader21, mówił o swoim spojrzeniu na obecny rynek kryptowalut w programie Biznes Misja. Erome Powell, da jakieś gołębie sygnały podczas konferencji prasowej w tym tygodniu? Złoto nie ma najlepszego roku, a wszystko wskazuje na to, że już siódmy miesiąc z rzędu metal szlachetny potanieje. Ceny rosną najszybciej od 26 lat W poniedziałek, 31 października 2022 roku Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze rezultaty inflacji konsumenckiej .

Złoty jeszcze bardziej zależny od kursu euro niż przed wybuchem wojny

W analizowanym okresie kurs euro wobec złotego ulegał dziennie wahaniom o ok. 1,7 groszy. W środę, rynek czeka na dane dotyczące zapasów ropy z USA oraz decyzję Banku Kanady w sprawie stóp procentowych. Kurs dolara we wtorek mocno korygował Indeks kursu dolara – który mierzy walutę w stosunku do sześciu innych, w tym funta szterlinga, euro i jena – w trakcie środowego poranka stoi w miejscu i jest wyceniany na niespełna 110,9 pkt. We wtorek jednak mocniej się osuwał, oddając jeden procent swojej wartości i schodząc do 50-dniowej średniej ruchomej (pierwszy raz od połowy sierpnia). Od piątkowej publikacji artykułu the Wall Street Journal na rynkach pojawiło się sporo nadziei.

  • Dzisiaj o poranku widoczny jest nieco większy apetyt inwestorów na ryzyko, jednak jest on chwiejny, bowiem na globalnym rynku jednocześnie pojawiają się obawy o dalsze tempo wzrostu gospodarczego.
  • Inwestycja w waluty jest ryzykownym posunięciem, jeśli przeznaczymy na nie lwią część naszego kapitału.
  • Jeszcze pod koniec maja euro kosztowało ok. 4,56 zł, a dolar 4,25 zł.
  • Podobnego zdania jest dr Przemysław Kwiecień z domu maklerskiego XTB, który w swoim komentarzu zauważa, że załamanie się kursu funta powinno być ostrzeżeniem dla innych krajów.

Nastroje na rynkach ponownie pogarszają się jednak na korzyść „zielonego” gdyż Chiny poinformowały, że utrzymują swoje surowe blokady covidowe, tłumiąc nadzieje na ponowne otwarcie drugiej co do wielkości światowej gospodarki. Pod koniec ubiegłego tygodnia wywołało szeroki rajd na bardziej ryzykownych aktywach. Tracą „aktywa ryzyka” Chiny poinformowały w weekend, że chcą trwać przy swoim “dynamicznym podejściu” do kontrolowania Covid-19.

Napływ uchodźców zmienił rynek. Ponad milion nowych klientów jednego operatora telefonii komórkowej

Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady. Portal nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje działań podjętych na podstawie informacji zawartych w raporcie.

rynek walutowy prognozy

Czytaj dalej Nadpłata kredytów mieszkaniowych w trzecim kwartale 2022 roku spadła – poinformował wiceprezes PKO BP Bartosz Drabikowski. Zainteresowanie konsumentów wakacjami kredytowymi jest zbliżone do oczekiwanego przez bank. Czytaj dalej Od początku 2023 roku wzrosną kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Ich wysokość jest uzależniona od płacy minimalnej.

Kurs EUR/PLN odbija powyżej 4,66 zł. Złoty wstrzymuje wzrosty

Powszechnie oczekuje się, że na grudniowym posiedzeniu Fed podwyższy stopy procentowe w USA o 25 punktów bazowych, co podniesie przedział wahań stopy funduszy federalnych (główna stopa) do 0,50-0,75%. Będzie to pierwsza ich zmiana od grudnia 2015 roku, gdy rozpoczął się obecny cykl zaostrzenia polityki monetarnej. Rada Polityki Pieniężnej nie zakończyła cyklu podwyżek stóp procentowych tylko go przerwała. Ale kolejne podwyżki są mało prawdopodobne – sugerował w czwartek prezes NBP Adam Glapiński, uzasadniając środową decyzję RPP. Pomimo rekordowo mocnego dolara, któremu nie oparł się także real, oraz pogłębienia zniżki przez ceny ropy i paliw, kurs cukru przez większą część minionego kwartału pozostawał w trendzie bocznym. Ceny oscylowały kilkanaście procent poniżej tegorocznych szczytów i nie przebiły kluczowych wsparć, co daje szanse na powrót do zwyżki.

W przypadku prognoz o trzymiesięcznym horyzoncie wyniki są jeszcze bardziej pesymistyczne – profesjonaliści zdołali uzyskać lepsze wyniki od prognozy naiwnej tylko w przypadku jednej czwartej par walutowych. Dla horyzontów półrocznego i rocznego prognozy ekspertów były już bardziej precyzyjne, jednak wciąż przegrywały z prognozami naiwnymi (w odpowiednio w 65 proc. i 56 proc. przypadków). Przeciętnie, w ramach każdego z czterech tych horyzontów czasowych i dla każdej pary walutowej dysponuję ponad pięćdziesięcioma obserwacjami. W sumie zebrane dane obejmują ponad 11 tysięcy pojedynczych konsensusów. Jako punkt odniesienia do oceny jakości oczekiwań profesjonalistów użyto prognozę naiwną (prognoza zakładająca brak zmian kursu walutowego w jej horyzoncie).

Groźna inflacja

Największymi optymistami względem złotego pozostają analitycy Nomury, którzy wciąż wierzą w spadek kursu euro do 4,30 zł na koniec roku. Druga najkorzystniejsza dla złotego prognoza (4,50 zł) należy do ekspertów z Cinkciarz.pl. Piątkę z przodu przewidują za to zespoły analityczne BNP Paribas oraz JP Morgan Chase i są to najwyższe prognozy w historii ostatnich kilku lat. W przypadku JP Morgana oznacza to rewizję prognozy w górę o 35 groszy, a w przypadku BNP Paribas aż o 40 groszy. Szczególnie trudne dla złotego były czerwiec i lipiec.

Od czasu podania tych informacji na rynkach globalnych nastąpiło odreagowanie, jednak złoty na te doniesienia zareagował raczej nieśmiało. Jest już centralne ogrzewanie w dwóch budynkach komunalnych na warszawskiej Pradze Północ, a do końca roku kaloryfery pojawią się w kolejnych kilkunastu. Podobnie się dzieje także w innych dużych miastach. Na tegorocznym szczycie klimatycznym Cykl ekonomiczny: co to jest w Szarm el-Szejk pojawiło się aż 636 lobbystów branży paliw kopalnych, co stanowi 25 proc. NATO chce zniszczyć Rosję, ponieważ pomimo ateistycznej sowieckiej przeszłości Rosja jest krajem tradycyjnych wartości – powiedział rosyjski propagandysta Władimir Sołowjow w jednej ze stacji telewizyjnych. Załamanie forinta skłoniło ekipę Viktora Orbána do rozważenia przyjęcia euro.

To wystarczające powody, aby część oszczędności przechowywać w euro. Wychodzi na to, że szybkiego odrabiania strat na złotym nie będzie. Można więc trzymać euro czy dolary z myślą o dywersyfikacji oszczędności lub kolejnych zagranicznych wyjazdach. Jednak spekulacyjnie, może otworzyć się pole do umocnienia złotego i spadku kursów do końca roku.

Chiny coraz dalej od marzenia o randze światowego mocarstwa nr 1?

Analitycy BNP stawiają jednak tezę, że na mocniejsze odbicie polskiego złotego będziemy musieli poczekać na pierwsze półrocze 2023 r. Gdy poziom inflacji ulegnie stabilizacji i będziemy mieli większą klarowność w kontekście kryzysu energetycznego. Sprawdź jego ofertę i handluj akcjami, kryptowalutami… Wczorajszy poranny odczyt indeksu PMI dla przemysłu w Polsce przeszedł na rynkach walutowych bez większego echa. Co prawda odczyt ten okazał się niższy od oczekiwań i doprowadził do nieco większej zmienności notowań złotego w okolicach publikacji – jednak ostatecznie kluczowe dla wyceny rodzimej waluty i tak okazały się późniejsze dane z USA. Najpierw notowania dolara zniżkowały, co sprawiło, że kurs USD/PLN spadł na chwilę nawet do okolic 4,7090 – czyli do najniższego poziomu od tygodnia.

Podobny problem co z dolarem rynkowi progności przez ostatnie miesiące mieli wobec franka szwajcarskiego. Helwecka waluta przez ostatni rok na przekór wszelkim prognozom Zrobić poprawny przebieg: znaleźć lepszego brokera obcej waluty umacniała się względem euro, w lipcu przełamując parytet 1 do 1. W połowie września kurs EUR/CHF ustanowił historyczne minimum tuż powyżej 0,95 euro za jednego franka.

Kto bedzie ratował za rok tych wszystkich kredyciarzy? Przy inflacji 30% ze słabym dochodem mają małe szanse aby zachować nieruchomosc. Oprócz umiejętności, wiedzy i szczęścia biznes to fachowa informacja odpowiednio zinterpretowana i dostarczona w jak najszybszym czasie. Jeśli jesteś managerem, bądź prowadzisz własną firmę lub działalność gospodarczą CEO.com.pl to adres internetowy, który powinieneś zapisać i zapamiętać.

Umocnił się dolar oraz bardzo mocno straciły rynki akcyjne. W tym wszystkim obserwujemy dosyć dużą odporność ze strony Europy. Chociaż euro nie wydaje się mocne, to jednak europejskie indeksy czy waluty naszego regionu ze złotym na czele prezentują się naprawdę imponująco. Podwyżka stóp procentowych Sprzedaż na amerykańskim rynku wtórnym mieszkań w sierpniu wzrosła była już w kursie złotego Nie da się ukryć, że tak jastrzębiego wydźwięku ze strony Fedu niemal nikt się nie spodziewał. Oczywiście Fed zakomunikował, że widzi perspektywy do spowolnienia podwyżek, ale jednocześnie wskazuje, że podwyżki mogą trwać dłużej do wyższego poziomu.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *